Więcej świeżości w codzienności

Wiosna na talerzu. Dlaczego warto jeść nowalijki?

Nie ma nic lepszego niż świeże, chrupiące warzywa. Wraz z pierwszymi, wiosennymi promieniami słońca pojawiają się nowalijki, które zaczynają kusić nas swoim zapachem i kolorem. Rzodkiewka, szczypiorek czy ogórki stanowią miłą odmianę dla zimowych przetworów.

W okresie wiosennym stawiamy przede wszystkim na świeże produkty. Takie, które pomagają nam zredukować zmęczenie i ociężałość, często towarzyszące nam w okresie zimowym. Idealnym uzupełnieniem diety są więc nowalijki – kolorowe, aromatyczne i bardzo zdrowe.

Czy wiesz, że…

Producenci Biedronki dziennie są w stanie wyprodukować 15 tys. pęczków rzodkiewki oraz spakować ok. 300 kg natki pietruszki.

Co to są nowalijki?

Nowalijki to młode warzywa, dostępne wczesną wiosną, na samym początku sezonu. Są świetnym uzupełnieniem diety w lekkostrawne produkty. Dostarczają wielu cennych składników odżywczych, a jak wiadomo po zimie mamy zdecydowanie większą ochotę na warzywa prosto z ogródka. Od marca sprzedaje się produkty krajowe uprawiane pod osłonami i w szklarniach, zaś nowalijki z pola trafiają w nasze ręce na przełomie maja i czerwca.

Do najwcześniejszych nowalijek zaliczamy: szczypiorek, dymkę, sałatę masłową, rzodkiewkę, botwinkę, kalarepkę, rabarbar, ogórki i pomidory. W późniejszym czasie pojawiają się kolejne warzywa: kapusty (biała, pekińska), kalafiory, brokuły, cukinie, pory, marchew.

Rzodkiewka

Nazywana jest królową nowalijek i chyba najbardziej kojarzy się z wiosną. Zawiera indole oraz aktywne antyutleniacze, które powstrzymują szkodliwe działanie wolnych rodników. Ostry smak nadają jej związki siarkowe i olejki eteryczne. Chrupiąca rzodkiew zawiera dosyć dużo białka, cukrów i soli mineralnych. Warzywo to jest idealnym dodatkiem do kanapek, sałatek i serków wiejskich.

Natka pietruszki

Niezwykle cennym warzywem jest nać pietruszki, która zawiera bardzo duże ilości witaminy C. Odmiana Gigante di Italia może dorastać do 50 cm wysokości. Kiełkowanie trwa 5 tygodni, a okres od momentu wysiania do pierwszego zbioru wynosi 8 tygodni. Jedną roślinę można ścinać trzykrotnie, co 2-3 tygodnie w zależności od pogody. Najczęściej stosujemy natkę pietruszki, jako dodatek do zup, ale równie dobrze możemy wykorzystać ją jako dodatek do kanapek, sałatek czy koktajli owocowo-warzywnych.

Świeżoznawca radzi

Natka pietruszki jest wrażliwa na działanie etylenu – pod wpływem tego gazu, wytwarzanego przez niektóre owoce i warzywa, szybciej żółknie. Nie przechowuj natki pietruszki razem z jabłkami, gruszkami, pomidorami, bananami, awokado czy melonami.

Koperek

To jedna z ulubionych zielonych "posypek" – zwłaszcza do ziemniaków. Zawiera wiele witamin z grupy B i związków mineralnych, a do tego pomaga na dolegliwości żołądkowo–jelitowe. Obecnie nie można spotkać kopru w stanie naturalnym, ale powszechnie uprawiany jest na wszystkich kontynentach. Popularnymi odmianami w Polsce są Hera i Thalia – dzięki temu, że koperek ścinany jest raz od momentu posiania po ok. 45 dniach, zachowuje wartości odżywcze i bogaty smak.

Szczypiorek

Jest to roślina dwuletnia, która kiełkuje po ok. 10 dniach od momentu wysiewu, a ścinana jest po ok. 8 tygodniach. Na drugi rok wytwarza kwiaty, które trzeba regularnie usuwać. Szczypiorek zawiera m.in. błonnik, witaminę A, C, E, witaminy z grupy B, a także potas - istotny dla gospodarki elektrolitowej. Ponadto reguluje pracę układu krążenia i działa antybakteryjnie. Jędrny i pachnący szczypiorek to świetny dodatek do potraw. Pasuje do omletów, twarożków, pomidorów, a nawet dań rybnych. W Polsce dużą popularnością cieszy się odmiana Polyvid – ma intensywny kolor i delikatny aromat.

Jak wybierać najlepsze nowalijki?

Szukając aromatycznych nowalijek, starajmy się wybierać te jak najświeższe – nie powinny być zwiędnięte ani uszkodzone. Trzeba również uważać na ewentualne przebarwienia czy naloty. Kupujmy młode warzywa na bieżąco i od sprawdzonych dostawców. Na pewno świeże i bezpieczne produkty znajdziemy w sklepach takich, jak Biedronka, gdzie wykwalifikowani Świeżoznawcy dbają o ich jakość.

Po zakupie zwracajmy również uwagę na prawidłowe przechowywanie nowalijek – najlepiej trzymać je w lodówce w specjalnych pojemnikach lub owinięte wilgotną ściereczką. Unikajmy natomiast foliowych, szczelnie zawiązanych torebek. Jest to istotne dlatego, by móc w pełni korzystać z ich cennych właściwości. Pamiętajmy, że młode warzywa są świetnym uzupełnieniem diety, dlatego warto sięgać po nie każdego dnia.

Tekst zweryfikowany przez Madalenę Hajkiewicz, dietetyczkę, psychodietetyczkę i autorkę bloga Wiem co jem (wiem-co-jem.pl/).

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.