Więcej świeżości w codzienności

Królewski owoc z Dalekiego Wschodu. Nieznane fakty na temat brzoskwini

Brzoskwinie to nieodłączny symbol słonecznego lata. Są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe – dostarczają cennych witamin i mikroelementów, regulują trawienie i łagodzą stres. Dobroczynnych właściwości brzoskwini jest jednak znacznie więcej. Zdradzamy jej słodkie sekrety.

Czy wiesz, że…

Brzoskwinie od dawna inspirują wielkich artystów. Znajdziemy je na obrazach Petera Rubensa, Caravaggia, Vincenta van Gogha oraz wielu słynnych francuskich impresjonistów, m.in.: Claude’a Moneta, Paula Cézanne'a czy Auguste’a Renoira.

Trudno wyobrazić sobie letnie miesiące bez smaku soczystych brzoskwiń. Te pyszne owoce o delikatnej skórce i słodkim, soczystym wnętrzu smakują doskonale zarówno jako samodzielna przekąska, jak i składnik sałatki lub deseru. Brzoskwinie od wieków uznawane są za symbol witalności i szczęścia. W dawnych czasach wierzono, że ich jedzenie zapewnia długowieczność. Dziś wiemy, że starożytni medycy mieli trochę racji – brzoskwinie to prawdziwa bomba witamin i cennych pierwiastków, które dbają o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Regularne spożywanie tych owoców przynosi wiele korzyści dla zdrowia, dlatego warto sięgać po nie jak najczęściej. Szczególnie, że dostępne są na wyciągnięcie ręki np. w Biedronce.

Brzoskwinia – niezwykła historia "świętego jabłka"

Historia brzoskwini sięga 4 tys. lat wstecz. Pierwsze uprawy drzew brzoskwiniowych pojawiły się w starożytnych Chinach, gdzie owoce traktowano jak relikwię – święte jabłko, symbol życia i nieskończoności. Wizerunki boskich drzew brzoskwiniowych zdobiły chińską porcelanę, malowidła i ściany w świątyniach, lecz jednocześnie uznawano je za przeklęte przez bogów, dlatego też pod żadnym pozorem nie można było ich ścinać. Według chińskich wierzeń niepokorny śmiałek, który zdobył się na odwagę by chwycić za siekierę i powalić drzewo brzoskwiniowe, skazany był na wieczne potępienie.

O boskiej mocy brzoskwini rozpisywali się także pradawni japońscy kronikarze. W tamtejszej mitologii owoce drzewa brzoskwiniowego symbolizowały młodość, nieśmiertelność i szczęście w małżeństwie. Motyw brzoskwini często pojawia się w japońskich legendach i przypowieściach jako źródło boskiej magii i nadprzyrodzonych sił. Z drzewa brzoskwiniowego powstawały magiczne różdżki, amulety, talizmany i figurki japońskich bóstw. Według Japończyków niezwykłą moc miały także kwiaty brzoskwini. Drzewa obsypane bujnym kwieciem symbolizowały czystość i dziewictwo.

Z czasem brzoskwinie dotarły także do starożytnej Persji i Egiptu, gdzie uchodziły za królewski specjał. Do Europy przywiózł je władca Macedonii, Aleksander Wielki, wracając z jednej ze swoich wypraw. Roślinę uprawiano także na terenach starożytnej Grecji i Rzymu, jednak ze względu na wysokie ceny smakiem brzoskwiń mogli cieszyć się tylko władcy oraz najbardziej zamożni obywatele. Rzymianie uznawali je za symbol piękna i płodności oraz silny afrodyzjak. O miłosnych właściwościach brzoskwini rozpisywał się także niemiecki zielarz i filozof średniowieczny, Albertus Wielki. Ogromna fala popularności brzoskwiń przypada na XVIII w., kiedy owoce dotarły na Wyspy Brytyjskie, a stamtąd trafiły do innych europejskich krajów.

Wartości odżywcze brzoskwini – dlaczego warto ją jeść?

Brzoskwinie to prawdziwa bomba cennych składników odżywczych. W soczystym miąższu tych pysznych owoców znajdziemy witaminę A, beta-karoten, witamina B2 i B3, witamina E oraz niewielką ilość witaminy C. Brzoskwinie zawierają też cenne mikroelementy: potas, fosfor, a także niewielką ilość magnezu. Są lekkostrawne i niskokaloryczne – 100 g owocu to tylko ok. 40 kcal.

Świeżoznawca radzi

Brzoskwinie są bardzo delikatne, dlatego najlepiej nie przechowywać ich długo tylko spożyć krótko po zakupie, zwłaszcza jeśli są już miękkie. Kolor skórki nie zawsze świadczy o ich dojrzałości.

Brzoskwinie mają niski indeks glikemiczny, więc mogą po nie sięgać osoby chore na cukrzycę. W miąższu tych owoców znajduje się sporo błonnika, który przyspiesza trawienie, reguluje pracę jelit i wpływa pozytywnie na kontrolę apetytu, co przekłada się korzystnie na utrzymanie masy ciała. Ma również właściwości moczopędne.Jedzenie brzoskwiń może znacząco poprawić jakość wzroku. Tę cenną właściwość posiadają m.in. karotenoidy oraz inne związki chemiczne, które także chronią organizm przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych i zapobiegają powstawaniu komórek nowotworowych.

Beta-karoten, jako antyoksydant, korzystnie wpływa na działanie układu odpornościowego, zapewnia prawidłowe działanie wzroku oraz odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób układu krążenia i powstawaniem nowotworów. Najwięcej składników odżywczych znajduje się pod cienką skórką owocu, dlatego brzoskwinie najlepiej jeść w całości, bez obierania.

Brzoskwinia – pyszny dodatek do ciast i deserów

W polskich sklepach, jak np. Biedronka, przez cały rok dostępnych jest wiele odmian brzoskwiń. Największą grupą są tradycyjne okrągłe odmiany, różne na początku, w trakcie i na końcu sezonu. Charakteryzują się one zróżnicowaną barwą miąższu: od bardzo jasnej, prawie białej, do pomarańczowo-czerwonej. Poza nimi są też wyjątkowe brzoskwinie paraguayo – o spłaszczonym kształcie (zwane ufo, będące jedną z najsłodszych odmian) oraz późnodojrzewające brzoskwinie lodowe o skórce i miąższu koloru kości słoniowej – prawie białe. Owoce z każdej dostawy przed dotarciem do sklepu sprawdzane są pod kątem zawartości cukru w owocu, aby klienci dostali możliwie dojrzały i trwały produkt.

Niezależnie od odmiany - brzoskwinia to królowa letnich deserów – doskonale sprawdza się, jako składnik lodów, ciast, owocowych musów i sałatek. Można z nich przyrządzać także pyszne, orzeźwiające soki i koktajle. Brzoskwiniowe dżemy nie mają sobie równych wśród słodkich przetworów. Cząstki owoców zamknięte w słoikach to pyszne wspomnienie letnich, słonecznych dni. Brzoskwiniową konfiturą można nadziewać wypieki – bułeczki, rogaliki, muffiny i kruche ciasteczka. Warto także skusić się na kompot z soczystych brzoskwiń albo zatopić ich połówki w słodkim syropie. Cząstki świeżej brzoskwini wzbogacą smak owsianki, musli, jogurtu naturalnego i budyniu. Amatorzy mięsnych dań z pewnością docenią połączenie brzoskwini z drobiem lub z wieprzowiną.

Tekst zweryfikowany przez Madalenę Hajkiewicz, dietetyczkę, psychodietetyczkę i autorkę bloga Wiem co jem (wiem-co-jem.pl/).

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.